STRES A TERAPIA BIOFEEDBACK EEG

Notatki dla rodziców

Opracowanie: mgr Agnieszka Bekas
trener Biofeedback EEG, trener terapii ręki, logopeda

O stresie wiemy dużo, przeżywamy go często. Jest przyczyną wielu chorób i dolegliwością wielu osób…. My, „społeczeństwo nadmiaru informacji” (def. M. Marien), znamy go bardzo dobrze…

Wspomniany termin „społeczeństwo nadmiaru informacji” coraz częściej jest przedstawiony jako problemem psychospołeczny; mamy problemy z emocjami, kłopoty z koncentracją uwagi, jesteśmy wypaleni zawodowo, mamy dylematy z motywacją do działań.

Jesteśmy szczególnie narażeni na dotkliwą porażkę ze względu na mnogość bodźców i informacji, jakimi codziennie stymulowane są nasze umysły:

  • w każdej sekundzie w internecie pojawia się niezliczona ilość nowych treści (wpisów, postów, tweetów, filmów, itd…), których mózg człowieka nigdy nie będzie w stanie w całości przetworzyć,
  • w ciągu kilkudziesięciu godzin jesteśmy w stanie zdobyć więcej informacji (mogących mieć znaczący wpływ na nasze działania) niż nasi dziadkowie czy rodzice zdobywali w ciągu miesiąca.

Wymaga się od nas szybkich odpowiedzi i reakcji, a chwile refleksji traktowane są jak brak wiedzy czy strata czasu, W przypadku dodatkowych informacji mamy:

  • coraz większe problemy z uwagą, co objawia się, m. in. trudnościami przy czytaniu książek, nauce, pracy czy nawet w sytuacjach towarzyskich,
  • coraz więcej trudności sprawia nam pamiętanie o codziennych sprawach (gdyby było inaczej, nie powstawałyby aplikacje przydatne jako listy zakupów i rzeczy do zrobienia). (Źródło: Adrian Wawrzyczek)

Biofeedback EEG – jest to urządzenie medyczne należące do najnowszej, nieinwazyjnej metody neurorehabilitacji, oparte na sprzęcie EEG. Dzięki terapii już nawet po kilku sesjach mózg asymiluje nowe połączenia nerwowe – organizm sam uczy się nowych zachowań, zachodzą procesy regulujące organizm.

Osoba poddawana treningom uczy się panowania nad własnymi falami mózgowymi. Elektrody przyklejone do skóry głowy odbierają aktualne fale mózgowe, przekazują je do urządzenia EEG, gdzie są wzmacniane i przedstawione w postaci gry trójwymiarowej. Pacjent koncentrując się tylko na obrazie steruje grą za pomocą tylko swojego umysłu, bez pomocy klawiatury czy joysticka. Uczy się w ten sposób sterowania własnymi falami mózgowymi. Widzi on również natychmiast efekt swojej pracy w postaci poruszającego się roweru, samochodu czy samolotu. Poprawnie wykonane zadanie nagradzane jest też punktami lub np. sygnałem dźwiękowym. Nagroda pojawia się, jeśli aktywność fal mózgowych znajduje się pożądanej częstotliwości. W ten sposób pacjent uczy się aktywowania odpowiednich częstotliwości fal mózgowych, co doprowadza do normalizacji pracy organizmu i osiągnięcia postawionego sobie celu.

Terapia neurofeedback, poprzez regulowanie bioelektrycznej aktywności mózgu, wpływa na: zwiększenie odporności psychicznej i sprawności intelektualnej, lepsze funkcjonowanie w sytuacji stresowej, wzrost efektywności w pracy, zwiększenie zdolności zapamiętywania i koncentracji oraz funkcjonowanie emocjonalne (wycisza nadmierne emocje, pozwala radzić sobie z trudnymi sytuacjami, likwiduje stany lękowe, normalizuje fazy snu).

Biofeedback EEG, który oferujemy to diagnoza fal mózgowych: Delta, Theta, Alfa i Beta (Beta1, Beta2 i SMR) wraz ze sprawdzeniem wyładowań padaczkowych oraz terapia: nadpobudliwości, ADHD, ADD, stanów zmęczenia, słabej koncentracji i braku uwagi, nadmiernego lęku i stresu, zbyt dużego pobudzenia nerwowego i pobudzenia emocjonalnego, zbyt dużego napięcia mięśniowego, stanów i zaburzeń depresyjnych, uszkodzenia mózgu, a także weryfikacja dysleksji.

Dodaj komentarz