#koronawirus #rodzina #dziecko #COVID # lek #plan

W momencie w którym się znaleźliśmy – nie byliśmy jeszcze nigdy. Nie wolno chodzić do szkoły, nie należy wychodzić na podwórko, nie chodzić bez potrzeby po mieście, nie spotykać się ze znajomymi i przyjaciółmi. Dużo ograniczeń. Dodatkowo każdy z nas przynajmniej kilka razy dziennie słyszy: koronawirus, COVID-19, kwarantanna, ofiary, myć ręce. To sytuacja, która u wielu może budzić lęk i niepokój. To sytuacja w której musimy zostać z dziećmi i nie zwariować w czterech ścianach. Oto kilka porad co można zrobić, aby ten czas przebiegał nam spokojnie w naszymi pociechami w domu.

 1. Zrób plan dnia. Jeżeli chcesz, aby Twoje mniejsze czy większe pociechy codziennie wykonały jakiś obowiązek domowy umów się z nimi na to i poinformuj jak chciałabyś/chciałbyś aby to wyglądało. Dobrym pomysłem jest tutaj wykonanie planu dzień wcześniej, gdzie każdy zapisuje co jutro będzie robił – z uwzględnieniem podziału obowiązków, przyjemności i czasu wolnego.
  Np. jeżeli Twój nastolatek ma ochotę spać codziennie do 12 (nie musi wstawać do szkoły, można poszaleć), a Ty chciałabyś/chciałbyś aby o 10 było już posprzątane w całym domu – rozminiecie się i sytuacja zapewne zakończy się to awanturą. Plany można tworzyć na następny dzień lub cały tydzień. Pomoże to również Tobie w
  przypadku młodszych dzieci na podzielenie sobie czasu, który możesz poświęcić dla siebie, domu lub pracy, a także czasu na wspólną zabawę, gry itp.
  PAMIĘTAJ! Wciąż jesteś rodzicem, który ma prawo ustalać z dzieckiem – czas na komputer, naukę, zabawę.
 2. Znajdź czas dla swojej rodziny. Pranie, sprzątanie, gotowanie – to niepodważalnie bardzo ważne rzeczy dla funkcjonowania całej rodziny, ale pomyśl kiedy miałeś okazję drogi rodzicu mieć tyle czasu wolnego ze swoim dzieckiem? Bez względu na to czy pracujesz czy nie – Twoje dziecko jest w domu i chce by interesowano się nim. Daj mu to – umówcie się na codzienną partyjkę kart, planszówkę, wspólne obejrzenie bajki czy filmu, a może zbudowanie zamku z kartonów. Jeżeli nie dostanie zainteresowania od Ciebie – będzie szukało go gdzie indziej.
 3. Daj dziecku narzędzia do zabawy. Skoro nie może wyjść na dwór, wybiegać się, poskakać, porobić fikołków… to co ma zrobić ze swoją energią? Pozwól mu na ten czas zamienić pokój
  w plac zabaw. W domu masz mnóstwo rzeczy, które mogą stać się wyzwaniem dla dziecka-kartony, puste opakowania po różnych produktach, papier, mazaki, farby, mąką i wiele wiele innych. Twoje dziecko może budować i konstruować z kartonów, może stworzyć w swoim pokoju bazę z przeszkodami, może chować się na namiocie zrobionym z prześcieradła, stworzyć sklep z pustych opakowań, zrobić własnoręczne gniotki i mnóstwo ciekawych rzeczy. Zachęć dziecko do wspólnego gotowania (to świetny trening z elementami integracji
  sensorycznej), przesadzania kwiatków czy codziennych porządków. Bawcie się tym.
 4. Rozmawiaj z dzieckiem o tym co się dzieje dookoła nas. Dziecko powinno wiedzieć skąd te wszystkie nakazy i zakazy, dlaczego każą mu siedzieć w domu. W internecie pojawiło się mnóstwo filmików, czy nawet kart pracy dotyczących obecnej sytuacji, która w jasny sposób tłumaczy dzieciom czym jest koronawirus.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz